2012 Oregon Film Awards - Winners

The Oregon Film Awards proudly announces the winners of the Best of Category Winners of the 2012 Oregon Film Awards

2012 Press Release

2012 Oregon Film Awards - Winners


Grand Jury Award: Walk-In directed by Scott Blum
Special Jury Award: School Days Shoot directed by Kentaro Masamura
Best Narrative Feature: Opal directed by Dina Ciraulo
Best Documentary Feature: Take a bow directed by Lu Lesian
Best Director: A Tale of Delight directed by Edd Blott
Best First-Time Director: Wintersmith directed by Anthony Tocchio
Best Actor: Aron Michael Thompson- Shuffle directed by Garrett Bennett
Best Actress: Erin Gray- Dreams Awake directed by Jerry Alden Deal
Best Animation: Live outside the Box directed by Shu-Hsuan Lin
Best Narrative Short: Dinner Party directed by Jaqueline Gault
Best Documentary Short : God Has Arrived directed by John Urich-Sass
Best Produced Screenplay - Feature: Currency directed by Brad Rosier
Best Produced Screenplay - Short: Returning Home directed by Jason Honeycutt
Best Foreign Feature: 40 Years of Silence: An Indonesian Tragedy directed by Robert Lemeison
Best Foreign Short: Half Good Killer directed by Brent Ryan Green
Best Experimental Film: The Pipedreams Project directed by Ryan Vandecasteyen
Best Short Film: The Great Hamburger Challenge directed by Jason Chau
Best Student Feature: Mr. Teddy directed by Alessandro Grassi
Best Student Short : The Darkness is Close Behind directed by Sheena McCann
Best Music Video: Future directed by Kentaro Masamura
Best of Oregon Award: Oregon Brewed directed by David Panton
Best Television Production: Sperm Donor directed by Terry Cunningham

Feature Screenplay Competition


Grand Prize: "Heroica" written by Scott Patterson
1st Place Screenplay: "Mountain" written by Lizz-Ayn Shaarawi
2nd Place Screenplay: "Getting the Business" written by Haik Hakobian
3rd Place Screenplay: "Red Rust Black" written by Christopher Dillon
4th Place Screenplay: "Poor Man's War" written by Jennifer Koon
Oregon Screenplay Award - Platinum Level: "Roadside Crosses" written by Solace Pineo
Oregon Screenplay Award - Gold Level: "Larry's Best Friend" written by David Hill
Oregon Screenplay Award - Silver Level: "Boarders" written by Skip Clark
Oregon Screenplay Award - Bronze Level: "Til Death Do Us Part" written by Lisa Kovanda

Short Screenplay Competition


Grand Prize: "Jeremy's World" written by Carlos Perez
1st Place Screenplay: "The Terrible Turk" written by Emine Dursun
2nd Place Screenplay: "Something of Myself" written by Douglas Jones
3rd Place Screenplay: "She Will Be Mine" written by Burleigh Smith
4th Place Screenplay: "The Callback" written by Alex Zelenty
Oregon Screenplay Award - Platinum Level: "Schedule Change" written by Scott Patterson
Oregon Screenplay Award - Gold Level: "Dating Alfie" written by Paul Ellington
Oregon Screenplay Award - Silver Level: "Reboot" written by Liam Johnson
Oregon Screenplay Award - Bronze Level: "Playing Through" written by John Harris

2012 Oregon Film Awards - Platinum Awards

Animation Film Competition

Firefly and the Coffee Machine directed by John Michael Wilyat

Documentary Film Competition

Afflictions: Culture & Mental Illness in Indonesia directed by Robert Lemelson
Blood, Sweat and Berries directed by Teresa Javillonar, Jacob Suazo, Scott Hines, and Rex Yabut
We Grew Wings directed by Erich Lyttle and Sarah Henderson
Factory of One directed by Sage Eaton

Music Video Competition

The Flying Saucer Song directed by Riley Gibson

Narrative Film Competition

Route 30, Too! directed by John Putch
The Paddy Lincoln Gang directed by Ben Jagger
Teenagers directed by Paul Verhoeven

Oregon Film Competition

Home: The Story of Valsetz directed by Ronan Feely

Short Film Competition

La poesie de Kiyumi, la broderie de Sayuru directed by Satoru Sugita
Diminished Chords directed by Kristina Harris
200 Dollars directed by Chris Lawruk and Max Burleigh
Choices directed by Michael J Kirkland
Birthday directed by Erik Norkroos

Student Film Competition

Jacob's Rose directed by William Storr
LILy of the Valley directed by Sara Nimeh

Television Productions Competition

Holt & Randy directed Russell Griffith

2012 Oregon Film Awards - Gold Awards

Animation Film Competition

Backspace directed by Jillian Starr and Brian Starr

Documentary Film Competition

My Glass Odyssey directed by John Waterman
OTOH: Switzerland directed by Cina Canada
The Days of EJD and Concert Services directed by Chuck Stenberg
American Veterans: Discarded and Forgotten directed by Gary Null and Richard Polonetsky

Music Video Competition

The Hardest Day directed by Gilbert Orozco

Narrative Film Competition

The Immortal Head directed by Mark Andres
Divination directed by Ben Pohl
Spinning Kite directed by Satoshi Kase

Oregon Film Competition

Wy'east Shadows directed by David Saiget

Short Film Competition

The Green Tie Affair directed by Dane Neves
Machiavelli & Company directed by Taner Tumkaya
Selfless directed by Breanne Mattson
The Gate Keeper directed by Fred Bass and Laurie Bass
Our for Vengeance directed by Andrew Catania

Student Film Competition

PELT directed by Rowan Spiers-Floyd
L'Esplanade directed by Evander Reeves

Television Productions Competition

The Idealistic Prism directed Colleen Sturtevant

2012 Oregon Film Awards - Silver Awards

Animation Film Competition

Berserk: Golden Age Arc I - The Egg of the King directed by Kubooka Toshiyuki

Documentary Film Competition

A Good Death directed by Paul Van Ness
Kinderblock 66: Return of the Buchenwald directed by Rob Cohen
The Discussion directed by Gen - Eric
Death of an American Town directed by Cina Canada

Music Video Competition

A House, A Home directed by Daniel Fickle

Narrative Film Competition

The Astronaut directed by Adam Lemmey
Dreaming Alaska directed by Emanuele Valla
Rumblestrips directed by Toby Poser & John Adams

Oregon Film Competition

Fields of Color directed by Audrey Daniel

Short Film Competition

Flying on the Wings of Time directed by Teresa Mular MD
Slip Cue directed by Robin Kupferman
Back Home directed by Joseph Pesavento
Damaged Goods directed by Michael Miceli
The Silk directed by Clare Burgess & Nathalie Boltt

Student Film Competition

Bro directed by Prasong Suphachadiwong
Chimera directed by Devin Hand

Television Productions Competition

Beyond the Search directed by Kyle Portbury

2012 Oregon Film Awards - Bronze Awards

Animation Film Competition

Atom directed by Klayton Stainer

Documentary Film Competition

Between the Devil and the Deep Blue Sea directed by David Schmidt
New York Showcase directed by Albert Uria
Shining Night: A Portrait of Composer Morten Lauridsen directed by Michael Stillwater
Boom Varietal directed by Sky Pinnick

Music Video Competition

Miserable directed by Dave Patten
Spring is coming directed by Woo-Hyuk

Narrative Film Competition

Neander-Jin: The Return of the Neanderthal Man directed by Florian Steinbiss
Space directed by Steve Nolan

Oregon Film Competition

The Crime of The d'Autremont Brothers directed by Tom Olsen

Short Film Competition

A Broken Tear directed by Krystle Houiess
Slow Burn directed by Michael McCallum
A Tear More "Une Larme de Plus" directed by Paul Verhoeven
Cantata in C Major directed by Ronnie Cramer
MidNight FistFight directed by Robert Nazar Arjoyan

Student Film Competition

I Was Warned directed by Huseyin Sari
Shiny Things directed by Devin Hume

Television Productions Competition

Singing For Life directed by Barbara Weissenbeck