2015 Oregon Film Awards - Winners

The Oregon Film Awards proudly announces the winners of the Best of Category Winners of the 2015 Oregon Film Awards.

2015 Oregon Film Awards - Winners


Grand Jury Award: ʻĀINA: That Which Feeds Us directed by Josh Thome & Dave Mossop

Special Jury Award: If The Trees Could Talk directed by Michael Weinstein
Best Narrative Feature: Daughter of the King directed by Matthew R. Marshall
Best Documentary Feature: Love Thy Nature directed by Sylvie Rokab
Best Director: The Ashes of Brush Flats directed by Mark Carey
Best First-Time Director: The Other Kind directed by Rosalyn Rosen
Best Narrative Short: The New Mr. Phillips directed by Vidas Barzdukas
Best Documentary Short : Midnight Lightning directed by David Saiget
Best Produced Screenplay: Unplugging Aunt Vera directed by Dave McGlone
Best Experimental Film: Box directed by Martin Castaneda
Best Short Film: Emma directed by Howard Lukk
Best Student Film: A Private Matter directed by Kate Halpin
Best Music Video: Ardoyne directed by Philip Clayton-Thompson
Best of Oregon Award: The Noble Spirit directed by Andrea Johnson & Robert Holmes
Best Foreign Film:Oridevudoy directed by Sriram Vegaraju

Feature Screenplay Competition


Grand Prize: Hell on Neptune written by Robert J. Rogers 

1st Place Screenplay: Saving Samantha written by Wynn Reichert
2nd Place Screenplay: Emma Was Here written by Daniel Rester
3rd Place Screenplay:Soldier Dog: Letters From Wolfie written by James Christopher

Short Screenplay Competition 


Grand Prize:Vodoun directed by Stuart Creque
1st Place Screenplay: Gone Into The Clearing written by Brad Ridddell
2nd Place Screenplay: Symposium written by Tom Grady
3rd Place Screenplay:A Tell-Tale Heart written by Stephen M. Hunt

Official Finalists 

HI Conflict written by Robert Barclay
EARTH NOW INC. "Honey, You Can't Make Up This Stuff" written by Wendy Jane Henson
Antecedents: God's Harlot written by Edith Woi, Jean-Marie Mazaleyrat
Dance of the Blessed Spirits written by Matt Pacini
Blood Relations written by Lori Morgan
YONKHEER written by Wendy Jane Henson

2015 Oregon Film Awards - Platinum Awards

Documentary Film Competition

Our Healing Journey directed by Anthony Perzel
Blood On The Coal directed by Jeff Bird
"El Gringo Schindler" directed by Ralph Isenberg

Music Video Competition

We’ll Be Coming Home directed by Emileigh Barrett
We Are All Alone In This Together directed by Michael McCallum

Narrative Film Competition

Pop Star Puppy directed by Andrew Van Slee
The Morning After directed by Shanra J. Kehl

Short Film Competition

Checkpoint directed by Chris Keefe
Focus directed by Matt Chesin
Keeper of the Past directed by Marco J. Riedl
Robin Hood directed by Yohei Ishihama
Alchemy directed by Brandon Polanco
Some Guys Are Bigger Than Others directed by Geoff Celis

Documentary Short Competition

The Urban World directed by Warren Bass
Putting The Ribbon Back On directed by Richard Louprasong
A Hospital in the Pines directed by Andrew Elizaga
Parables of War directed by Nina Gilden Seavey
Susan directed by Brenna Cukier

 

Experimental Film Competition

Brunch: The Movie directed by Mike Varley, Darin Quan
Midnight Delight directed by Rohit Gupta
River directed by Stephanie Maxwell

Foreign Film Competition

Materia directed by Natalia Naftalieva
Scars directed by Martin Beek, Patrick Huiberts

First-Time Director

Outside directed by Tracy Pitts
Tai Chi directed by Sheng Fei, Rosen Andonov
Vacanza directed by Nicola Pascucci

Student Film Competition


My Fatherland Vegas directed by Zvika Nathan
Good Winter directed by Noor Gharzeddine
Ballot Box directed by Jon Fraaza
A Higher Road directed by Michael McGovern

Screenplay Competition

The road on the edge of forever writeen by Michael Rich
American Ridge written by Carl B Clark
First Spear written by Jonathan Fear
Love Band written by Nicola Pedrozzi
Free Dead or Alive written by Erik Bernard

2015 Oregon Film Awards - Gold Awards

Documentary Film Competition

Decoding Baqtun directed by Elizabeth Ligia Thieriot
Myanmar goes Democrazy directed by Daniel Grendel

Music Video Competition

Galen Robinson - What You Love Most directed by Lindsey Weissman

Narrative Film Competition

Talking Back at Thunder directed by Aaron Davison, Este Heyns
Buffalo directed by Michael McCallum
Intersection directed by Tim French
Quad X: The Porn Movie Massacre directed by James Christopher

Short Film Competition

Hiding Blame directed by Scott Ballard
Pizza Me Mafia directed by Gui Pereira
Bugged directed by Marcos M Vaz
"What If?" directed by Bryon Neal Daniels
Take A Penny directed by Michael McCallum
Valiant directed by Robin Phillips
Lapsus directed by Karim Ouaret

Student Film Competition

Gen RX directed by John Taschner
The Emotional Dimensions of the James River directed by Michelle Marquez
Currency Affairs directed by Zehao Xue
The Theater directed by Salome Tkebuchava

Documentary Short Competition

Thank You Stan directed by Tony White
The Discussion II directed by GEN-ERIC
Generation Right directed by Michelle Coomber
Restoration of the Spirit directed by Gilberto Daniel Rodriguez
Queens of the Roleo directed by Dave Jones

Experimental Film Competition

September Sketch Book directed by Ronnie Cramer
The Eve directed by Luca Machnich

Foreign Film Competition

From Seoul To Jakarta directed by Damien Dematra
Central Market directed by Saleh Nass

First-Time Director

Tamago directed by Koji Hirano
Tears Of Ghost directed by Natasha Dematra

Screenplay Competition

Space Racer written by Erik Bernard
Walking Point written by RJ Nevens, Jr.
AUDUBON written by Michael Begg, Barry Lemoine
Tatti written by Pamela Edwardes
Letters from Thurgood written by Robert F. Redmond, Jr
Phantom in Time written by Douglas Charles MacLeod

2015 Oregon Film Awards - Silver Awards

Documentary Film Competition

Farewell to Factory Towns? directed by Maynard Seider

Narrative Film Competition

Deet n Bax Save the World directed by Diablo Dean
Quad X: Rise of the Beaver Slayer directed by James Christopher

Short Film Competition

Two Roads directed by Christine Chen, Adam Duncan
Valley Sisters - Date Busters directed by Kevin Richardson
Bondage directed by Esquire Jauchem
OMESSA directed by Charlène Favier
East County directed by David Gilde

Student Film Competition

I M Possible directed by Prasad Narse
Private Life directed by Gregory L. Williamson
Redcap directed by Peter Coulthard
Gone Into the Clearing directed by Meredith Veach

Documentary Short Competition

Mano a Mono directed by Saranne Bensusan
Water is Life - The Stikine River directed by Alex Crook
"The Man Behind 55,000 Dresses” directed by Stacey Stone
Behind the Emerald Curtain directed by Shane Anderson

Foreign Film Competition

Detroit Overture directed by Lisa Kortschak
Behold directed by Mark Sargent

Screenplay Competition

Mystic Stranger written by Gerald Berns, David Morse
The Sorrow Veil written by Russ Lindway
Soulbreak written by Richard Levine, Marie Bailey
AKATEWA written by Jean-Marie MAZALEYRAT, Edith WOI
Psycho Assessment written by Stephen M. Hunt
Ragnhild's Choice written by Noah N. Hale